En Baba Blog

Babaların buluşma noktası

İŞTAHSIZLIK

with 2 comments

Ek gıdaya yeni geçtiğimizde sebze çorbalarını höpürdeten, kaşık kaşık yoğurtları yalayıp yutan oğlumuz 9.ayda aniden yemeyi bıraktı,öldür allah yemiyor,ağzını bıçak açmıyor,kat-iy-yen memeden başka hiç birşey almıyor,derken aldı mı bizi bir telaş? “Ne olacak bu çocuğun hali” stresi uykularımızı kaçırır oldu, çeşitli doktorlara gittik,hepsi de ağız birliği yapmış gibi “Bişşolmas bişşolmas,çocuğun kilosu normal,gerisi boş” dedi,ama kimse de bize “Bu aylarda iştahsızlık normaldir,zamanla düzelir” dememişti.

Dr:yılmaz Bay’ın blogu ile keşke daha önce tanışmış olsaydık,bunca stresi çekmezdik, şu yazıyı okuyunca derin bir oh çektik:

iŞTAHSIZLIK: Bu dönemde en önemli problemlerinizden birisi de çocuğunuzun eskisi kadar yemek yememesidir. öncelikle şunu biliniz ki çocuğunuz ilk altı ayda kilosuna göre aldığı günlük gıdayı artık yaşam boyu almayacaktır. İlk altı ayda büyüme hızı çok fazladır. İlk aylarda ayda 800-1000 gr.  alan çocuğunuz 8 aydan sonra ayda 350-400 gr. Kadar kilo artışı gösterir. Buna paralel olarak da yiyecek tüketimi ilk aylara göre daha azdır. Aşağıdaki önerilere uyarsanız iştahsızlık problemini kolayca aşabilirsiniz.
1- Çocuğunuzu belirli aralıklarla besleyiniz.Mümkün olduğunca tüm aile bireyleri aynı anda sofraya oturmalıdır.
2- Çocuğunuzla ilgilenin, sofrada onunla sohbet edin.
3- Kendi kendine yemek yemesine ve parmaklarını kullanması izin verin.
Orta yere bir örtü serin çocuğunuzu üzerine oturtun, önüne eliyle, kaşıkla yiyebileceği yiyecekleri koyun.Bırakın biraz eline yüzüne sürsün biraz etrafa saçsın.Kendi kendine yiyebileceği 2 kaşık yemek sizin zorla yedirdiğiniz 1 tabak yemekten daha yararlıdır.
4- Yemeği çocuğunuzla birlikte hazırlayın. Size yardım etmesine izin verin. Hazırladığı yemeği yemekten büyük zevk alacaktır.
5- Çocukların kalori gereksinimleri erişkinlere göre daha az olduğu için çabuk doyarlar ve doyduktan sonrada bir şey yemezler.Erişkinler doysalar bile yemeğe devam edebilirler. O nedenle sofrada uzun süre kalıp tüm yemekleri bitirmesi için ona baskı uygulamayınız.Sofrada geçireceğiniz süre 20-30 dakikayı geçmemelidir.
6- Onu anlamaya çalışın.Çok mu yorgun,canımı sıkkın,hastamı araştırın.
Çocuklar hastalıklarında normal yediğinin üçte birini, dörtte birini yerler.Hastalıkları geçirdikten sonra bu yemediği miktarı kısa sürede fazladan yiyerek telafi edecektir.Ona hastalığı süresince sindirimi kolay sulu gıdalar veriniz.
7- Anne ve Babalar beslenme konusunda bilinçli olmalı, şişman olmanın
sağlıklı olma anlamına gelmediğini bilmelidir. Çocuklar, besinlerini Annelerini mutlu etmek için değil, karınlarını doyurmak için alırlar.Çocuğunuz yemeğini yemiyorsa bırakın yemesin.Kesinlikle üzülmeyin. Ancak bir dahaki öğüne kadar ona hiç bir şey vermeyiniz.Bir sonraki öğünde yediği yemeği tekrar onun önüne koyun, yemeğini yemiyor, aman aç kalacak endişesiyle, süt içirmek, şeker, çikolata, bisküvi, kraker gibi abur cubur şeyler vermek yanlış bir tutumdur.Açlık insana çok şey öğreten önemli bir deneyimdir.En iyi iştah ilacı onu aç bırakmaktır. Göreceksiniz sonunda kesinlikle yiyecektir.Yemeğe zorlanan çocuklar ileride ya çok şişman ya da çok zayıf çocuklar olmaktadır.
ÇOCUĞUNUZU KESİNLİKLE YEMEĞE ZORLAMAYINIZ.Israrla yedirmeye çalışmayınız.Çocuğunuzun burnunu tıkayarak zorla verdiğiniz gıdanın onun için hiç bir besleyici değeri olmadığını bilin.Onu kusturur, hırçınlaştır problemini daha da büyütürsünüz.Geçici olan bu problemi sevgi,sabır ve anlayışla çözebilirsiniz.
8- Aldığı süt miktarını azaltın, böylelikle diğer yiyeceklere yönelmesini sağlarsınız. Bu dönemde 500-750 cc süt (2-3 su bardağı )ve süt ürünleri onun için yeterlidir.
9- Yemek istemeyen çocuğa yemek yedirmeye çalışmak dünyanın en zor işidir.öğün sayısını azaltınız. Bu dönemde 3-4 öğün yeterlidir. Artık eskisi gibi 6-7 öğün almayacaktır.Kahvaltı, öğle yemeği ve Akşam yemeği yeterlidir.3 öğün yiyerek normal gelişimini sürdürür.
10- Çocuğunuza sofra adabını öğretiniz. Unutmayınız çocuğunuz söylediklerinizden çok yaptıklarınızdan etkilenirler.Siz davranışlarınızla ona örnek olunuz.Yemek seçmeyiniz.Tabağınızdaki yemeğinizi bitiriniz.Göreceksiniz o da aynısını yapacaktır.

http://doktoryilmazbay.wordpress.com

PS:Allahtan mevsim icabı karpuz hızır gibi yetişti yardımımıza,gerçi onun da şekerli sudan pek farkı yok ama hiç yoktan iyidir.

Written by gurkanyucel

06 Temmuz 2010 19:21

Uncategorized kategorisinde yayınlandı

2 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

 1. Allah allah ben de nasil kesfetti diyorum bu blogu, meger babamin blog isleriyle ugrasirken sana yorum yazmaya kalkinca wordpressden otomatik olarak o username cikmis. Ama neyse, babam da okusaydi cok severdi senin yaratici proje ve yazilarini. Ona da gondereyim bari.

  Yalniz simdi bunu kesfetmen pek iyi olmadi cunku ben daha Turkce duzelti yapip fotograf ekleyecektim :))) Bir de yazilari ozet seklinde gosterme olayi var, onu da beceremedim henuz. En son da menu ekleyebilecegim her kategori icin. O zaman daha kullanisli olacaktir umarim.

  Ama senin yazinin ilk paragrafini okuduktan sonra zaten ben de ayni yorumu yapacaktim. Bu donemde istahsizlik cok normal diye 😉

  Evren

  07 Temmuz 2010 at 18:18

 2. Fazla karpuz ishal yapar yanliz…

  Sarp

  06 Temmuz 2010 at 21:48


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Bir Kaplanın Günlüğü

Babaların buluşma noktası

%d blogcu bunu beğendi: