En Baba Blog

Babaların buluşma noktası

TUVALET EĞİTİMİ-2

with 7 comments

blogcuanne‘nin blogunda En Baba Blog’dan bahsetmiş olması beni strese soktu! Neden derseniz,bugüne kadar sokak ağzıyla yazdığım blogun diline daha fazla özen göstermem gerektiğine karar verdim ve bu kararımı hemen uygulamaya koyuyorum.

Tuvalet eğitimi denemelerimiz yarın itibariyle başlayacak. Daha önce de bahsettiğim gibi Tayga artık kakasını söylüyor ve hatta yardım dileyen gözlerle  bize bakarak söylüyor. Biz de mesajı aldık ve hemen ne yapmamız gerektiğini araştırmaya başladık.

Öncelikle “lazımlık mı yoksa tuvalet adaptörü mü?” sorusuna yanıt bulmak lazım. Biz lazımlığın pek hijyenik olmadığına ve çıldırtıcı kazalara sebep olabileceğine (içindekilerin etrafa saçılması gibi) karar verdiğimizden tuvalet adaptörünü denemeyi düşünüyoruz.Henüz denemedik ama yarından itibaren denemelere başlayacağız (bakın dikkat ettiyseniz “başliycaz” demedim, “başlayacağız” dedim, “dile özen” kararı uygulamada). Deney sonuçlarını ileride buradan paylaşırım ama şimdilik şöyle bir yazıyla (copy-paste’ten de nefret ederim ama) idare edin:

Tuvalet eğitimi, çocuğun sosyal gelişiminde önemli bir basamaktır. Her çocuğun tuvalet eğitimine hazır olma yaşı farklıdır Bazıları 18-24 ay arası buna hazır olma belirtileri gösterirken, bazı çocukta ise 30 aya kadar beklemek gerekecektir.

 

Çocuğun Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğunu Gösteren İpuçları:
Çocuk, gündüzleri en az 2 saat kuru kalmaktadır.

Öğle uykularından kuru kalkmaktadır.

Barsak hareketleri belli zamanda gerçekleşmekte, önceden tahmin edilebilmektedir.

Tuvalet ihtiyacını çeşitli hareketlerle veya sözle ifade etmektedir.

Çocuk; basit talimatlara uymakta, banyoya gidebilmekte ve soyunabilmektedir.

Bezi kirlenince rahatsız olmaktadır.

Tuvaleti kullanmak istemektedir.

Bunun dışında , çocuğun eğitime duygusal olarak ta hazır olması gereklidir. Eğer direniyorsa, onu zorlamayın! Sadece biraz daha zamana ihtiyacı olabilir. Zorlayıcı bir tuvalet eğitimi, çocuğun kendini kötü hissetmesine yol açar, kalıcı problemlere, kabızlığa yol açabilir.Ev taşıma, kardeş doğumu, ailede ölüm, ayrılık gibi stresli dönemler denemeye başlamak için uygun zamanlar değildir.

Nasıl Tuvalet Eğitimi Vereceğim?
Hangi kelimeleri kullanacağınıza karar verin. Ailede kullanılan, çocuğun da söyleyebileceği basit kelimeler seçin. Çocukla ortak bir dilde konuşmanız önemlidir. Çocuğun hazır olduğunu farkedince, bir lazımlık alın (Ayakları yere değdiği için genellikle lazımlıkta daha rahat ederler ) Önce, lazımlığı oyun oynadığı odaya yerleştirin. Oyun oynarken, televizyon izlerken, üstüne oturmasına, lazımlığa alışmasına izin verin. Asla, çocuğu oturması için zorlamayın!

Tuvalet ihtiyacı olunca size söylemesi için cesaretlendirin. Tuvaletini yaptıktan sonra da haber verse, onu övün . Bir dahaki sefere, daha erken söylemesi için cesaretlendirin. Çocuk alışıp sevdikten sonra , lazımlığı banyoya yerleştirin ve denemelere başlayın. 1-2 saatte bir banyoya gidin. Sabah kalktığında, yemeklerden sonra ve tuvaleti geldiğine dair belirtileri farkettiğinizde, lazımlığa oturması için teşvik edin. Birkaç dakika beklemesini sağlayın, sonuç yoksa ısrar etmeyin.Bazı çocuklar başlangıçta, çişlerini lazımlığa yapar ancak kaka için bezlerini kullanmaya devam ederler.

Her başarıda onu övün, memnuniyetinizi bir gülücük veya sarılma bazen de küçük bir ödülle gösterin. Unutmayın, takdir edilen davranışlar yinelenir!Arada olabilecek kazaları hoş görün. Başarısızlıkta asla cezalandırmayın! Bu sadece, işi zorlaştırır ve çocuğu üzer. Belki, çocuğunuz henüz hazır değildir, biraz daha sabretmelisiniz.

Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?
Her çocuk farklıdır. Genellikle, önce barsak kontrolü sağlanır. Çoğu çocuk, 3-4 yaş dolayında barsak kontrolü ve gündüz idrar kontrolünü başarır. Geceleri kuru kalmak içinse, bazen birkaç ay ve hatta yıla daha gerek duyabilir.Kızların çoğu ve erkeklerin ¾’ ü 5 yaşında geceleri kuru kalabilmektedir. Ancak, yatak ıslatma çocukluk çağında sık rastlanan bir durumdur ve kontrol yaşı genetik etkenlerle belirlenir.Çocuğunuza kızmadan önce, annenize kaç yaşında kuru kalmayı başardığınızı sorun! Çocuğunuz, büyük tuvalete geçmek istediğinde size söyleyecektir. Klozet adaptörü ve klozete ulaşabilmesi için bir basamak veya tabure sağlayın.

Yardımcı Olacak İpuçları :
Tuvalete alışma ile ilgili kitaplar okuyun.

Lazımlıkta otururken, yanında olun, sohbet edin.

Anne, baba veya büyük kardeşlerin tuvaleti nasıl kullandıklarını göstermesi yararlı olur.

Kızlara, idrar yolu enfeksiyonlarından korumak için, temizliği önden arkaya yapması öğretilmelidir.

Her tuvalet sonrası elleri yıkaması öğretilmelidir.

 Kaynak:http://www.sagliklicocuk.com

Written by gurkanyucel

24 Aralık 2010 15:48

Uncategorized kategorisinde yayınlandı

7 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

 1. Gurkan Bey, tuvalet egitimine bir yorum yapamayacagım, bizim bebiş 6 aylık bile degil zira. Ben ilk 2 cumleniz ile ilgili bir sey soylemek istiyorum. Bence sokak agzıyla yazmanıza devam edin, sizi oyle okumak bence rahatsız edici degil, aksine cok keyifli oluyor. Hulya’nın tunası da kendi agzıyla yazıyor, cok da samimi oluyor…

  Berna

  28 Aralık 2010 at 14:06

  • walla ne yalan söyliyim beni çok ciddi bi stresten kurtardınız berna hanım:) çok alışmışım konuşur gibi yazmaya,öbür türlüsü beni bayaa bi zorladı

   gurkanyucel

   28 Aralık 2010 at 16:17

 2. Merhaba,
  Ben de sitenizden blogcuanne aracılığıyla haberdar oldum, sizi bir baba olarak çocuğu için blog tutacak hassasiyette olduğunuz için tebrik ederim.
  Tuvalet eğitimine gelince, aman diyeyim, şu tipik hazır değilse başlamayın, erken olursa kötü etkilenir diyen uzman(!)lara inanmayın. Bu konuda bezsizbebek denen yeni bir akım var ve ben oğlunu 3.5 yaşında psikolojik harple tuvalete ancak alıştırabilmiş biri olarak bu akımı can-ı gönülden destekliyorum. Benim durumumda tanıdığım bir sürü anne var. Ve tuvalet eğitimi için 2 yaş gerçekten çok geç. Burda esas olan bebeği çok erken alıştırmak değil, inatçılık yaşı olan iki yaştan önce tuvaletle ‘tanıştırmak’. Daha ayrıntılı bilgi için http://www.diaperfreebaby.org/
  http://www.pratikanne.com/2007/09/tuvalet-eitimine-alternatif-tuvalet.html

  Nihal

  27 Aralık 2010 at 08:25

  • çok doğru söylüyorsunuz,2 yaş sendromuna girince zaten herşey çok daha zorlaşacak,o nedenle önümüzdeki 8,5 ay içinde bizim bu işi çözmüş olmamız lazım

   gurkanyucel

   27 Aralık 2010 at 08:41

 3. aaa:=)) yüzüm kızardı birden .. çok teşekkürler.. ben de listeme ekliyorum sayfanızı izninizle.. çok sevgiler

  ayca oğuş

  24 Aralık 2010 at 21:07

 4. Merhaba,
  Öncelikle bu yolda kolaylıklar dilerim:=)
  Yazıya tesadüfen ulaştım ve yorum bırakmadan geçemedim.. Belki başka tecrübler bu yola ışık tutabilir diye daha önce yazdığım bir yazıyı paylaşmak istedim izninizle.
  Sevgiler:)
  http://www.pi.web.tr/tuvalet-egitimi

  ayca oğuş

  24 Aralık 2010 at 19:00

  • Merhaba Ayça Hanım,biz ailecek sitenizin takipçsiyiz zaten:)
   Paylaşım için teşekkürler
   Selamlar

   gurkanyucel

   24 Aralık 2010 at 19:29


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Bir Kaplanın Günlüğü

Babaların buluşma noktası

%d blogcu bunu beğendi: