En Baba Blog

Babaların buluşma noktası

KABADAYI

leave a comment »

Parka gittiğimizde Tayga’nın sevdiği bir oyuncakla başka bir çocuk oynuyorsa genelde pek üzerinde durmuyor ve hemen ilgisini başka bir oyuncağa yönlendiriyor. Ama gerçekten çok sevdiği bir oyuncaksa sabırla beklemeye başlıyor,sıra kendisine geldiğinde başka bir çocuk ondan önce davransa bile yine sabırla oyuncak tamamen boşalana kadar beklemeye devam ediyor.Bizse genelde tüm bu olup bitenlere müdahele etmemeye çalışıyoruz,çünkü her zaman yanında olamayabiliriz ve farklı karakterdeki insanlarla başa çıkmayı öğrenmesi lazım. Ama işte çocuk haksızlığa uğradığında,sırası kapıldığında filan insanın müdahele edesi geliyor ve fakat tam olarak nasıl bir müdahelede bulunması gerektiğini kestiremiyor. İlk önce insanda “Hakkını korumayı öğrenmesi lazım” düşüncesi doğuyor ama sıra kapan kabadayı bizimkinden büyükse ne olacak? İşte o zaman senin gidip kabadayıyı “çekil lan şurdan” diye uzaklaştırman lazım. (“Çekil lan şurdan” ile “Ama sen abisin,o daha küçük,hem sıra ondaydı,hadi izin ver de önce o oynasın” demek arasında sebep-sonuç ilişkisi açısından bir fark yok bence.) Aklıma gelen ikinci düşünce ise kabadayının ele geçirdiği kozu etksiz hale getirmek için Tayga’nın ilgisini başka bir oyuncağa yöneltmek. Çünkü genelde o oyuncak konusunda ısrarcı olursan daha çok değere biniyor ve atıyorum diğer çocuk 5 dakka oynayıp bırakacaktıysa bu sefer hiç bırakmıyor.O nedenle hemen başka bir oyuncağı gösterip “AAA BAK NE VARMIŞ BURDAAA,AMAN TANRIIIM NE KADAR GÜZEL BİŞEY BUUU, DÜNYANIN ENNN GÜZEL TAHTEREVALLİSİ” filan gibi abartılı tepkilerle Tayga’nın ilgisini çekmeyi başarabiliyorum. Hatta benim abartılı tepkilerim diğer çocuğun da dikkatini çektiği için bi süre sonra elindekini bırakıp bizim oyuncağa saldırıyor ve elindeki serbest kaldığından Tayga rahatça oynayabiliyor.

Pekii, mükemmel gibi görünen bu plandaki eksik olan nokta ne? Böyle bir davranış kalıbıyla çocuğun kendi hakkını savunmasını nasıl öğretebileceğimi bilmiyorum,işte eksik nokta burası. “Artık onu da kendisi öğrenir büyüyünce” diyerek kendimi avutuyorum ama içim rahat diil.

Bu arada çocuğun dişleri tamamen çıkmış olmasına rağmen ısırma huyu bitmedi gitti.Konudan konuya atladım ama sırtımdaki acı bu konuyu açtırdı bana. Dişlerini sırtıma nasıl geçirmişse enfeksiyon kapmış,ısırdığı yer balon gibi şişti, sırt üstü yatamaz oldum.Dişleri çıksa da kurtulsak diyoduk şimdi de diş fırçalama sorunsalı baş gösterdi. Kat-iy-yen fırçayı ağzına sokmuyor,Colgate’in +2 çocuk macunundan aldık,eser miktarda fırçaya sürüyoruz,onun hatrına fırçayı ağzına sokuyor ama üstündeki macunu yalayıp bitirince hemen geri çıkarıyor. Bu macun yutma meselesi beni ziyadesiyle endişelendirmeye başladı ve araştırınca tamamen bitkisel içerikli bebek macunları olduğunu ve onları yutmasında sorun olmadığını öğrendim.Bakalım onun tadını da beğenecek mi (to be continued).

 

Written by gurkanyucel

03 Ekim 2011 10:21

Uncategorized kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Bir Kaplanın Günlüğü

Babaların buluşma noktası

%d blogcu bunu beğendi: