En Baba Blog

Babaların buluşma noktası

Kardeş hazırlığı-2

with 3 comments

Kardeş kavramını kafamızda iyice bir olgunlaştırmaya çalışıyoruz. Öncelikli sorumuz NEDEN?

-Kardeş candır, kardeş güçtür, herkesin bir kardeşe ihtiyacı vardır. Sevgilin seni terk eder, arkadaşın sana kazık atar ama kardeşin hep yanındadır. Maddiyatını maneviyatını boş ver de çok kafan bozulduğunda bi arayıp “Naber lan?” diyebileceğin diğer yarın, kandaşın, karındaşındır…

-Tek çocuk doyumsuzluktur ve hatta biraz da bencilliktir, kardeş ise paylaşmayı öğrenmek,empati kurmak, olgunlaşmaktır…

-Sesli düşünüyorum,bir de şu açıdan bakalım: Gittikçe kutuplaşan sosyo-kültürel hayatımıza bakarsak kutuplardan birisi diğerine baskın olursa kutuplaşma/zıtlaşma artacak ve hatta kavgaya dönecek gibi görünüyor. Ama sayıca artan karşı kutba yetişirsek veya en azından yaklaşırsak terazi dengesini bulur, kutuplaşma yok olur diye umuyorum. Buradaki amaç bir KARŞI GÜÇ oluşturmak değil, kutuplaşmayı kaynaşmaya dönüştürmektir.

-Bir araştırma gelecek nesillerin maalesef çok cahil olacağını ön görüyor. Dünya geneli için konuşuyorum, eğitim seviyesi düşük aileler üçer-beşer çocuk yaparken eğitimli çiftler bırakın çocuk yapmayı, makale, kitap,vs. okumaktan birbirine bile vakit ayıramıyorlar. O nedenle dünyanın geleceği için eğitimli ailelerin çocuk yapmak gibi bir sorumluluğu var ve bu sorumluluğu yerine getiremeyecek çiftlerin kabin ekibine haber vererek yerini değiştirip bu sorumluluktan yırtmak gibi bir şansı da yok malesef…Kariyer sahibi çiftler,bu lafım siz ve sizin gibilere: Dünyanın size değil, sizin çocuklarınıza ihtiyacı var. “Bu bizim kararımız sana ne” diyemezsiniz,  dünyaya karşı sorumlusunuz, aksi taktirde tarih sizi affetmez, bütün kitaplar “Aha bunlar yüzünden şimdi cahiliye devrindeyiz” diye yazar.

-İşin ideolojik yönüne biraz daha girelim, eğitim seviyesi düşük aile çocuğu (bu yazıda kendisinden Ahmet diye bahsedilecektir) ve eğitimli aile çocuğunun (ki bu yazıda kendisinden Berke diye bahsedilecektir) gelecek senaryosuna bakalım: Ahmet’in kendisi gibi bir çok arkadaşı var, mutlu bir çocuk, kendisiyle aynı dili konuşan, kendisini anlayan bir sürü insan var etrafında. Berke ise çok yalnız, herkesten nefret ediyor çünkü kimsenin kendisini anlamadığını düşünüyor, hiç arkadaşı yok ve koca dünyada kendisini yapayalnız hissediyor. Berke’nin etrafında kendisiyle aynı dili konuşan ve kendisini anlayan arkadaşları olsaydı o da Ahmet kadar mutlu ve kendine güvenli bir çocuk olmaz mıydı? Ne demek istediğimi anladınız, lafı daha fazla uzatmiycam. (PS: Yazımın tek harfinde bile Ahmet’i hor gören bir üstten bakış bulamazsınız, eğer bulursanız sürç-i lisan olmuştur,affola)

-İlk çocuktan zaten yeterince antrenmanlı olduğumuza göre ikincisini tek elimizle bile büyütebiliriz…heralde…sanırım…galiba. Ayrıca ilk çocuğun eski kıyafet,kitap, oyuncak, mobilya, vs. donanımlarının çoğu eşe dosta dağılmış olsa da azı hala duruyor. Şimdi bunları çöpe atsak geri dönüşebilenlerin dönüşmesi ekonomiye bir yük, dönüşemeyenler ise zaten doğaya yük, e o zaman??

GÜNCELLEME

Sıla ve Doğa’nın babası bu yazıya ithafen bir link paylaşmış, muhakkak seyredin:

http://www.videobash.com/video_show/idiocracy-intro-245281

Written by gurkanyucel

22 Mart 2013 22:02

Uncategorized kategorisinde yayınlandı

Tagged with

3 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

 1. vay ! süper !

  unnamed

  18 Ekim 2014 at 14:51

 2. Blogunuzu gezindim.. Genelde hep anneler blog yazar ya bir babanın yazması, yazdıkları çok hoşuma gitti..
  Hele de aranızdaki diyaloglara bayıldım…
  söz verme meselesi (tren 🙂 ) , treni saat gibi yapması…vs çok hoş detaylar..
  neşeli günler diliyorum ailenize,,,

  loveandsmile

  01 Nisan 2013 at 13:13

  • Teşekkürler,bilmukabele:)

   gurkanyucel

   01 Nisan 2013 at 13:17


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Bir Kaplanın Günlüğü

Babaların buluşma noktası

%d blogcu bunu beğendi: